The annual Generation Next Basketball Association wrapped its second campaign in May as a host of talented 5th-8th graders battled for various Championships in Minnesota during Memorial Day weekend.  As the final horn sounded teams from Wisconsin, Arkansas, Kansas, and Illinois had captured the top divisional hardware but a long list of up and coming middle school prospects had shined during the course of the three sessions.  

The league will culminate July 31-August 2, 2015 with its annual GNBA All-Star weekend that will feature All-Star festivities for each age group as well as our annual Junior Generation Next Camp (5th & 6th Graders) and Generation Next All-Star Camp (7th & 8th Graders).  Today we begin our release of the various All-Star selections with a look at the 8th graders chosen from the 2015 GNBA campaign…

SEE ALSO
2015 GNBA ALL-STAR SELECTIONS – 8TH GRADE (CLASS OF 2019)
2015 GNBA ALL-STAR SELECTIONS – 7TH GRADE (CLASS OF 2020)
2015 GNBA ALL-STAR SELECTIONS – 6TH GRADE (CLASS OF 2021)
2015 GNBA ALL-STAR SELECTIONS – 5TH GRADE (CLASS OF 2022)

2015 GNBA ALL-STAR SELECTIONS – 8TH GRADE (CLASS OF 2019)
(Note – Listed in alphabetical order)

Cyrus Alexander – G – Machine Elite
Dachaun Anderson – F/C – Mac Irvin Fire
Keyyaun Batchman – SF - Machine Elite
Landen Bilse – G – Minnesota Heat
Quinn Cafferty – PF – Butler Elite
Trequan Carrington – PG – Playground Elite
Noah Carter – F – Iowa Mavericks
Nobal Days – F/C – Butler Elite
Jalen Dearring – G/F – Net Gain Sports
Daniel Filippone – G – Future Elite
Demonte Hudson – G – Butler Elite
Jeramie King – F/C – Playground Elite
Deontay Long – SF – Milwaukee Spartans
Johntae Martin – F – Milwaukee Spartans
Patrick McCaffery – G/F – Iowa Barnstormers
Donyea McCaskill – G – Yanders Law
Cole Nau – G – RAS Milwaukee
Marquise Kennedy – G – Mac Irvin Fire
Collin Reed – G/F – ET21 Buckeyes
Christian Stanislav – F – Martin Brothers Select
Regan Tollefson – F – 43 Hoops
Zach Toussiant – G – Kessel Heat Black
Aidan Vanderloo – G – Martin Brothers Select
Karl Wright – F – Illinois Irish Elite

ALTERNATE SELECTIONS
(Note – Listed in alphabetical order)

Rob Anderson – Playground Elite
Bryant Brown – Future Elite
Larry Canady – Butler Elite
D.J. Carton – Quad City Elite
Marcus Domask – RAS Milwaukee
Carson Hollowaty – 43 Hoops
Allen Johnson – Wisconsin United
Demetrius Johnson – Milwaukee Spartans
Xzavier Jones – Playground Elite
Jackson Molstead – Iowa Barnstormers
Mario McKinney – Team Ramey
Jeramy Shaw – Machine Elite
Hunter Snyder – Quad City Elite
Isaiah Watts – Net Gain Sports
Andre White Jr. – Future Elite